Swimming New Zealand homepage

The start of something extraordinary

Medalists

Olympic Games

 

 

 

Atlanta 1996
Danyon Loader Gold 200m Freestyle
  Gold 400m Freestyle
 
Barcelona 1992
Danyon Loader Silver 200m Butterfly
 
Seoul 1988
Paul Kingsman Bronze 200m Backstroke
Anthony Mosse Bronze 200m Butterfly
 
Helsinki 1952
Jean Stewart Bronze 100m Backstroke
 
Stockholm 1912
Malcolm Champion Gold      
4x 200m Freestyle Relay

 

FINA World Long Course Championships

 

Kazan 2015
Lauren Boyle Silver 800m Freestyle
Silver 1500m Freestyle
  
Barcelona 2013
Lauren Boyle Bronze 400m Freestyle
  Bronze 800m Freestyle
  Bronze 1500m Freestyle
 
Rome 1994
Danyon Loader Silver 200m Butterfly
  Bronze 200m Freestyle
  Bronze 400m Freestyle
 
Madrid 1986
Anthony Mosse Silver 200m Butterfly
 
Berlin 1978
Gary Hurring
Silver 200m Backstroke

 
Commonwealth Games

 

 

 

 

Gold Coast 2018
Sophie Pascoe Gold 100m SB9 Breaststroke 
Gold 200m SM10 IM
Lewis Clareburt Bronze 400m IM
Glasgow 2014    
Sophie Pascoe
Gold 
100m SB9 Breaststroke
  Gold 200m SM10 IM
Lauren Boyle Gold 400m Freestyle
  Silver 800m Freestyle
     
Delhi 2010    
Gareth Kean Silver              
200m Backstroke
Daniel Bell Silver 100m Backstroke
Glenn Snyders Silver 50m Breastroke
Hayley Palmer Bronze 100m Backstroke
Lauren Boyle, Penelope Marshall Silver 4 x 200m Freestyle Relay
Amaka Gessler, Natasha Hind    
Hayley Palmer, Penelope Marshall Bronze 4 x 100m Freestyle Relay
Amaka Gessler, Natasha Hind    
     
Melbourne 2006    
Moss Burmester Gold 200m Butterfly
  Bronze 100m Butterfly
Dean Kent Silver 200m IM
Cameron Gibson Bronze 100m Backstroke
Hannah McLean Bronze 200m Backstroke
Lauren Boyle, Helen Norfolk, Bronze 4 x 200m Freestyle Relay
Alison Fitch, Melissa Ingram    
     
Manchester 2002    
Elizabeth van Welie Silver 400m IM
Toni Jeffs Bronze 50m Freestyle
     
Kuala Lumpur 1998    
John Davis, Scott Cameron Bronze 4 x 200m Freestyle Relay
Danyon Loader, Trent Bray    
Toni Jeffs Bronze 50m Freestyle
     
Victoria 1994    
Danyon Loader Gold 200m Butterfly
  Silver 400m Freestyle
  Bronze 200m Freestyle
Anna Simcic Silver 200m Backstroke
John Steel, Danyon Loader Silver 4 x 100m Freestyle Relay
Nicholas Tongue, Trent Bray    
Danyon Loader, Guy Callaghan Silver 4 x 200m Freestyle Relay
John Steel, Trent Bray    
Sean Tretheway Bronze 100m S9 Freestyle
     
Auckland 1990    
Anna Simcic Gold 200m Backstroke
  Silver 100m Backstroke
Anthony Moss Gold 200m Butterfly
Paul Kingsman Silver 200m Backstroke
  Bronze 100m Backstroke
Phillippa Langrell, Michelle Burke Bronze 4 x 200m Freestyle Relay
Sharon Hanley, Linda Robinson    
Anthony Mosse, Ross Anderson Bronze 4 x 200m Freestyle Relay
John Steel, Richard Tapper    
     
Edinburgh 1986    
Sylvia Hume Gold 100m Backstroke
Anthony Mosse Gold 200m Butterfly
  Silver 100m Butterfly
Paul Kingsman Silver 100m Backstroke
  Silver 200m Backstroke
Michael Davidson Bronze 400m Freestyle
     
Brisbane 1982    
Pamela Croad, Melanie Jones Bronze 4 x 100m Freestyle Relay
Kim Dewar, Gail Jonson    
     
Edmonton 1978    
Rebecca Perrott Gold 200m Freestyle
  Silver 200m IM
  Bronze 400m Freestyle
  Bronze 800m Freestyle
Gary Hurring Gold 200m Backstroke
Penny McCarthy Silver 100m Butterfly
     
Christchurch 1974    
Jaynie Parkhouse Gold 800m Freestyle
  Bronze 400m Freestyle
 Mark Treffers Gold 400m IM
  Silver 1500m Freestyle
Susan Hunter Bronze 200m IM
  Bronze 400m IM
     
Edinburgh 1970    
Mark Treffers Bronze 1500m Freestyle
     
Jamaica 1966    
David Gerrard Gold 220yd Butterfly
Tony Graham Silver 110yd Breastroke
  Silver 220yd Breastroke
Vivien Haddon Bronze 220yd Breastroke
Margaret Macrae Bronze 220yd Backstroke
Hilton Brown, Tony Graham Bronze 4 x 110yd Medley Relay
Paddy O Carroll, David Gerrard    
     
Perth 1962    
Vivien Haddon Silver 110yd Backstroke
  Bronze 220yd Breastroke
Bruce Robertson Bronze 220yd Backstroke
     
Cardiff 1958    
Tessa Steveley Silver 100yd Butterfly
Phillipa Gould Bronze 110yd Backstroke
     
Vancouver 1954    
Jack Doms Gold 220yd Breastroke
Lincoln Hurring Silver 110yd Backstroke
Lincoln Hurring, Jack Doms Silver 330yd Medley Relay
Buddy Lucas    
Jean Stewart Bronze 110yd Backstroke
     
Auckland 1950    
Michael Amos, Lyall Barry Gold 4 x 220yd Freestyle Relay
Noel Chambers, Buddy Lucas    
Jean Stewart Silver 110yd Backstroke
Kristin Jacobi, Norma Bridson Silver 4 x 100yd Freestyle Relay
Winkie Griffin, Joan Hastings    
Buddy Lucas Bronze 440yd Freestyle
  Bronze 1650yd Freestyle
     
Sydney 1938    
Mona Leydon Bronze 400yd Freestyle
     
London 1934    
Noel Crump Bronze 100yd Freestyle
     
Hamilton, Canada 1930    
Gordon Bridson Silver 400yd Freestyle
  Silver 1500yd Freestyle

  

FINA World Short Course Championships (25m)

Istanbul, 2012
Lauren Boyle                                              Gold                            800m Freestyle                          
Bronze 400m Freestyle
Matthew Stanley Bronze 400m Freestyle
Manchester, 2008
Moss Burmester Gold 200m Butterfly
Daniel Bell, Glenn Sydners,  Bronze 4x100 Medley Relay
Corney Swanepoel, Cameron Gibson
Shanghai, 2006
Moss Burmester Silver 200m Butterfly
Hannah McClean Bronze 200m Backstroke
Indianapolis, 2004
Melissa Ingram Bronze 200m Backstroke
Gothenburg, 1997
Trent Bray Silver 200m Freestyle
Rio de Janeiro, 1995
Jonathan Winter, Paul Kent Gold 4x100m Medley Relay
Guy Callaghan, Trent Bray
Trent Bray Silver 200m Freestyle
Paul Kent Silver 100m Breastroke
Palma de Mallorca, Spain 1993
Trent Bray Silver 200m Freestyle