Swimming New Zealand homepage

The start of something extraordinary

2019 Australian State Team Championships

2019 Australian State Teams Championships

4 - 6 October 2019. Canberra, Australia

The 2018 State Teams Championships is a short course meet and will be held at the Australian Institute of Sport, Canberra from the 4th to the 6th of October 2019. The event is a team based competition, in which state teams go head-to-head in a variety of individual and relay events to score points for their state.

The following swimmers, have been selected to attend the 2018 Australian State Teams Championships Tour in September/October 2019

   
 Boys 14-15  Currently coached by:  Club
Tarquin Magner John Gatfield Evolution / St Peters Western
Thomas Wilkinson Tai Daniela & Mike Lee Evolution
Sam Brown Aidan Withington Capital
Thomas Murray Mitch Nairn Pukekohe
Zach Knowles Huia Mikara Waitaha
James Currie Peter Burgon Jasi
Bowen Crowford Paul Kent MAGs
Andy Cheong Tim Holden/Ryan Skinner NSS
Hugo Batchelor Igor Polianski United
James Donovan Nick Salmon Coast
   
 Boys 16-17    
Michael Pickett John Gatfield NSS / St Peters Western
Cameron Gray Tim Holden/Ryan Skinner NSS
Ben Littlejohn Graham Smith St Pauls
Bronson Lloyd Jon Winter Raumati
Taiko Torepe-Ormsby Martin Harris Wharanui
Orlando Cristobal-Mandel Aidan Withington Capital
Angus Kelliher Brigitte Mahan North Canterbury
Joseph Stewart Steve Francis Pirates
Sam Poching Tim Holden/Ryan Skinner NSS
Joel Crampton Aidan Withington Capital
     
 Girls 13-14    
Liv Peebles Sandra Burrows TBSS
Hannah Huria Jon Winter Raumati
Lucy Bartlett Stan Teokotai- White Mt. Maunganui Swim Club
Talitha McEwan Tai Daniela & Mike Lee Evolution
Zoe Crawford Michelle Kinney NSS
Melissa Cowan Michelle Kinney NSS
Summer Osborne Michelle Kinney NSS
Hope Chmiel Todd Mason Vikings
Grace Baik Igor Polianski United
Tess Whineray Sandra Burrows TBSS
   
 Girls 15-16    
Laura Littlejohn Graham Smith St Pauls
Brearna Crawford Paul Kent MAGs
Aimee Crosbie Igor Polianski United
Molly Shivnan Stan Teokotai - White Mt Maunganui
Tyler Finau Gary Martin Enterprise
Bree Middleton Shane Jones Ashburton
Lea Muellner John Gatfield Raumati / St Peters Western
Erin Metcalfe Sue Southgate Aquabladz
Jenna Rolston - Larking Aidan Withington Capital
Coaching and Team Management
Jana Wilkitzki Head Coach
Daniel Bell Team Coach
Kurt Crosland Team Coach
John Gatfield Team Coach
Graham Smith Team Coach
Emma Robinson Team Manager
Mark O'Connor Team Manager